Radari

Opozita e ç’bashkuar29.03.2016 17:16Fundi i vitit 2014-të, shënoi një fillim të transformimit të madh të skenës politike në Kosovë. Brenda saj ndryshuan edhe elitat politike. Evoluimi i Isa...
Haradinaj bëhet gati të ndryshojë anë19.02.2016 17:53Dorëheqja e Ramush Hardinaj nga posti i deputetit të Kuvendit të Kosovës sinjalizon edhe shkëputjen e tij nga veprimet e opozitës dhe është përgatitje...
Rreth Gjykatës Speciale të përbashkuar11.01.2016 00:35Vetëm tre vite më parë, sikur edhe Anton Çeta të ngrihej nga varri, vështirë se do t’i ulte në një sofër Albin Kurtin, Ramush Haradinajn dhe...
Opozita tash i beson Gjykatës Kushtetuese23.12.2015 19:01Tash e disa muaj, partitë opozitare në krye me Lëvizjen Vetëvendosje kanë mbjellë mosbesim tek qytetarët në punën e pothuajse çdo institucioni...
Liberalizimi i vizave për kosovarët19.12.2015 16:59“Liberalët i kuptojnë të gjithë, përveç ata që nuk i kuptojnë liberalët!”, është një maksimë për partitë liberale...
Ego Rama11.12.2015 10:22Mbërrin Merkel, politikanja më e fuqishme e Europës, qëndron vetëm 2-3 orë, dhe Rama i tregon pikturat e tij. Shkon Rama në Gjermani dhe inaguron një...
Kurti me Wi-Fi dhe llaptop në Dyz08.12.2015 19:59Ish-lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, po del se përveç televizorit, në qelinë e tij në Dyz ka edhe internet, edhe kompjuter. E duke pasur tash kohë të...
Rikthimi i Haradinajt05.12.2015 17:28Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, për herë të parë po vepron mençur dhe me strategji. Ai po mundohet që ta shfrytëzojë mungesën e liderit...
ISIS-i, kërcënim edhe për Kosovën29.11.2015 12:29Krijimi i një shteti, një kalifati islamik, që tejkalon kufijtë e Irakut dhe Sirisë është synimi kryesor i ISIS-it. Me afër 60 mijë luftëtarë, sa...
UNESCO si “peshore” diplomatike10.11.2015 12:48UNESCO ishte temë kryesore këto ditë. Një përpjekje kosovare rreth njëvjeçare kjo, e cila Kosovën e mbajti po kaq gjatë edhe si lajm...
Kosova në UNESCO08.11.2015 14:45Anëtarësimi i Kosovës në UNESCO është bërë “mollë sherri” ndërmjet fuqive të mëdha. Parisi, këto ditë ishte...
Padia si argument politik03.11.2015 19:57Jorrallëherë në Kosovë padia përdorët nga njerëzit e politikës, si argument politik për neutralizimin e dëmit publik që mund t’iu bëhet...
Diplomacia pajtuese29.10.2015 17:13Krizat politike në Kosovë, duket se janë shndërruar në magnet për të sjellë top-diplomatë botërorë në Kosovë. Të rrallë...
Lutas N’Roses26.10.2015 22:35Ndonëse, njohës i mirë i rockut, Luta shumë vonë zbuloi grupin pak të njohur në botë, Guns N'Roses. Si çdo rocker, edhe Luta ishte i uritur për...
Bilanci i seancës24.10.2015 22:11Kush humbi dhe kush fitoi politikisht prej seancës së fundit në Kuvendin e Kosovës? Janë këto disa prej pyetjeve që më së shumti ua kanë ngacmuar...
Seanca e dhunës22.10.2015 19:58Kuvendi i Kosovës pritet që sërish të shndërrohet në burim të dhunës me instalacione politike. Sërish do të kemi vepra të dhunshme të artit...
Pleqnarja e Rashkocit19.10.2015 14:33E para e shtetit e ka marr një mision të vështirë para vetes. Ajo po mundohet që t’i ulë liderët e partive politike në një “tryezë të...

Republika Plus