Thaçi për EurActiv: Shërbimet tona të sigurisë kanë bërë 110 arrestime kundër mbështetësve të ISIS-it

Lajme02.06.2016 12:33

Si president i Republikës së Kosovës së vogël në Ballkanin Perëndimor, Hashim Thaçi është i pari që ka pranuar se është i lehtësuar nga rezultati i zgjedhjeve presidenciale në Austri, thuhet në një parafrazim të artikullit të shkruar nga presidenti i vendit Hashim Thaçi në EurActiv.com.

 

Presidenti Thaçi gjatë këtij artikulli ka shtjelluar tema të ndryshme e ndër to aspekte të ndryshme që karakterizojnë Kosovën dhe Ballkanin në përgjithësi.

 

Ai gjithashtu ka theksuar se Kosova nuk është një vend për ekstremistët, se Kosova është vendi i parë në Ballkan që ka zgjedhur një presidente grua dhe 95% e kosovarëve dëshirojnë anëtarësimin në Bashkimi Evropian dhe në NATO, transmeton Indeksonline.

 

Ky është shkrimi nga presidenti Thaçi për EurActiv:

 

I kam dërguar urimet e mia presidentit të zgjedhur Aleander Van Der Bellen dhe unë pres që të punojmë me të në çështjet që bashkojnë rajonin tonë me Vjenën-kryeqytetin e vjetër të Perandorisë së Habsburgëve-e cila ka luajtur rol një vendimtar në historinë tonë, kulturën-madje edhe arkitektura jonë.

Zgjedhja e presidentit ishte një çështje krejtësisht austriake dhe kjo do të ishte e papërshtatshme për ndonjë prej nesh në Ballkan që kanë folur në favor të kandidatit ose gjatë fushatës.

 

Megjithatë, zgjedhjet ishin me rëndësi jetike për ne në Kosovë dhe në rajon më të gjerë.

 

Ashtu si homologët e tij të ekstremit të djathtë në Francë dhe Gjermani, Norbert Hofer sulmoi politikën e jashtme të themelimit Austriak që njihte sovranitetin dhe pavarësinë e Kosovës. Ai gjithashtu ka deklaruar publikisht se “do të ishte gabim për të pranuar Kosovën në organizatat ndërkombëtare, pasi kjo do të shkaktojë vetëm probleme”.

 

Ky është një lloj argumenti që është përdorur për t’u dëgjuar nga Moska e Putinit, por jo nga një vend me një histori të gjatë të mbështetur në vetëvendosjen e ish republikave jugosllave që kanë fituar lirinë e tyre nga diktatori serb Sllobodan Millosheviq.

 

Austria u bë një fener i shpresës, kur ajo hapi dyert e universiteteve të saj për studentët tanë, pasi Serbia ndaloi mësimin e gjuhës shqipe në Kosovë e okupuar në fillim të viteve 1990. Unë, personalisht, kurrë nuk do të harrojë homazhet për demokracinë dhe të drejtat e njeriut të shqiptuara nga politikanët si Alois Mock dhe Otto von Habsburg, kur isha student.

 

Kjo është arsyeja pse ne në Kosovë, ishim kaq të tronditur që një politikan mund të rritet brenda presidencës së tyre kombëtare në një platformë që është shkaktuar dekada të përcaktuara, politika progresive që kanë ndihmuar Ballkanin për të kapërcyer urrejtjen dhe nacionalizimin.

 

Platforma Hofer, ashtu si lëvizjet e tjera të ekstremit të djathtë në Evropë është e bazuar në konceptin e Hantingtonit i përplasjes së qytetërimit dhe në provokimin e teorisë se Islami është i papajtueshëm me Evropën. Për ne në Kosovë, Shqipëri apo Bosnje, me shtresat e mëdha të shoqërive tona që i përkasin besimit islam, këtë mënyrë efektive na e përjashton nga ndjenja e të qenurit pjesë të kontinentit ku ne kemi jetuar me shekuj, mijëvjeçarë të vërtetë.

 

Përveç kësaj, Kosova nuk është tjetër: shoqëria jonë është laike dhe qytetare.

 

Kosova u bë vendi i parë në Ballkan që të ka zgjedhur një presidente grua në vitin 2011 dhe është i vetmi vend në Ballkan që ka njohur komunitetin LGBT në kushtetutën e saj. Duke udhëhequr me Paradën e Krenarisë së LGBT në Kosovë muajin e kaluar për të shënuar mbështetjen tonë për këtë komunitet pikërisht për t’u treguar qytetarëve tanë dhe botës më të gjerë se ekstremizmi dhe paragjykimi nuk ka vend në mesin tonë.

 

Ne nuk jemi një shtresë e sigurt për ekstremistët. Shërbimet tona të sigurisë kanë bërë 110 arrestime dhe siguroi 67 akuza dhe 26 bindje kundër mbështetësve ISIS në vendin tonë. Sekretari amerikan i shtetit John Kerry vuri në dukje në një vizitë të fundit në Kosovë se kosovarët janë udhëheqësit rajonal në luftën kundër ekstremizmit të dhunshëm.

 

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban-Ki-moon po ashtu njihet për rol aktiv në Kosovë në provokimin e dialogut ndërfetar në një raport të vitit 2013. Bashkimi Evropian gjithashtu mori parasysh ritmin e gjallëruar të reformave tona dhe na e dha traktatin e parë para-anëtarësimit, Marrëveshjen e Stabilizim Asoccimit.

 

Ndjenja e thellë euroskeptike duke u përhapur nga Hofer dhe ekstremit të djathtë është thellësisht e rrezikshme për të gjitha vendet e Ballkanit.

 

Kjo ishte pikërisht tërheqja e gravitacionale e Brukselit që ka arritur të sjellë paqe dhe stabilitet në rajonin tonë. Pa perspektivën e anëtarësimit në BE, si një familje e vlerave të përbashkëta dhe interesave të përbashkëta, politikës sonë rreziqet i zbresin në një zbrazëti që mund të mbushet nga ekstremistët në vetë mesin tonë.

 

Sipas sondazheve, më shumë se 95% e kosovarëve dëshirojnë anëtarësimin në BE dhe NATO.

 

Si një hap drejt këtij qëllimi, Komisioni Evropian tashmë ka rekomanduar zyrtarisht liberalizimin e vizave dhe lëvizjen e lirë të qytetarëve tanë brenda zonës Shengen, në përputhje me pjesën tjetër të Ballkanit.

 

Liberalizimi i vizave ka qenë e vështirë për tu fituar, pas kryerjes së reformave të vështirë të brendshme, por është e qartë se disa politikanë në Evropa janë të përgjimit në diskonim aktual të pakënaqësisë publike për migrim dhe janë duke përdorur Kosovën dhe Ballkanin si një kokë turku.

 

Siç kemi festuar fitore të ngushtë për forcat progresive të Austrisë, një gjë është e sigurt. Krerët e Ballkanit duhet të punojë me shumë në forcimin e sundimit të ligjit dhe luftimi të emigracionit të paligjshëm dhe ekstremizmit të dhunshëm për të siguruar një ndjenjë në rritje të sigurisë dhe siguri për skeptikët në të gjithë Evropën.

 

Ne duhet të jemi siç thënia thotë-“më Katolik se Papa”, në mënyrë që të binden mohuesit dhe skeptikët se ëndrra evropiane, rruga evropiane, është shansi ynë i vetëm, kontrata më e mirë që ne mund të nënshkruajmë për të garantuar të ardhmen tonë./Indeksonline/


 

Republika Plus